Zavolat

Enoturystyka – wakacje w rytmie slow

Enoturystyka – wakacje w rytmie slow

02 06 2022

Nie tylko all-inclusive – ostatnie kilka lat przyniosło spore zmiany w zakresie planowania wakacji. Nastąpił zmierzch popularności wycieczek autokarowych, odwiedzających wyłącznie słynne miasta i atrakcje turystyczne. Schematyczność, powtarzalność i niekończący się wyścig z czasem są passé, dzisiaj liczy się odkrywanie nowych miejsc i autentyczne doświadczenia.

 

Jakość, a nie ilość – podróżowanie w rytmie slow pozwala docenić piękną przyrodę, lokalne rzemiosło artystyczne i wyśmienitą kuchnię. A tych w Polsce nie brakuje! Moda na świadome podróżowanie łączy się również z coraz większym zainteresowaniem... polskim winem. To nie tylko radość z otworzenia nowej butelki, ale przede wszystkim poznawanie historii i ludzi związanych z rozwojem rodzimych tradycji winiarskich. Marzysz o podróży szlakiem polskich winnic? Dowiedz się więcej o enoturystyce i zaplanuj niezapomniany wypoczynek z kieliszkiem wina!

Na winnym szlaku – przygoda z polskim winem

Choć zainteresowanie polskim winem stale rośnie, to wciąż niewiele osób potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest enoturystyka. Nic dziwnego – winna turystyka nieczęsto pojawia się w mediach publicznych, nie jest również tematem przewodnim rozmów towarzyskich. Jako jedna z najmłodszych form podróżowania potrzebuje czasu, aby zaistnieć w świadomości polskiego społeczeństwa, przyzwyczajonego do tradycyjnych metod poznawania kraju. Na szczęście odwiedzenie miejsc związanych z winem staje się łatwiej dostępne. Już nie trzeba wyjeżdżać do Toskanii czy Prowansji, aby spędzić wakacje na winnych szlakach. Poznawanie kultury winiarskiej odbywa się w wielu polskich winnicach – degustacje połączone z wykładami o historii, gatunkach i sposobach uprawy winorośli zaintrygują nawet największego laika. A rozmowy z prawdziwymi pasjonatami sprawią, że samo winiarstwo przestanie być tajemnicą!

wina-butelkowane

Nie tylko Zielona Góra – tradycje winiarskie w Polsce

Czy wiesz, że tradycje winiarskie w Polsce sięgają czasów średniowiecza? Pierwsze winnice powstały już w XII wieku dzięki przybyszom z Frankonii, którzy na terenie dzisiejszej Zielonej Góry rozpoczęli uprawianie winnej latorośli. Przez kolejne stulecia winiarstwo stało się popularne również w innych regionach kraju, jak Małopolska, ziemie lubelskie czy Śląsk. Produkowane tutaj wina cieszyły się tak wielką sławą, że często służyły jako środek płatniczy! Rozwój trwał do końca XVII wieku, kiedy to wzrastający eksport trunków z południa Europy, jak i liczne wojny (na czele z potopem szwedzkim) doprowadziły do upadku rodzimego wytwórstwa. Na wiele lat zapomniano o produkcji wina w Polsce i dopiero początek XXI wieku przyniósł zapowiedź pozytywnych zmian. Dzisiaj na terenie Rzeczpospolitej znajduje się około pół tysiąca regularnie uprawianych winnic. Mniejsze i większe, starsze i całkiem młode - wszystkie czekają na odkrycie!

 

wino-winnicy-niemczańskiej

Winiarskie zagłębie Europy - enoturystyka w Polsce

Czy Polska ma szansę stać się winiarskim zagłębiem Europy? Wiele na to wskazuje - dobre nasłonecznienie, łagodne zimy i zróżnicowane gleby tworzą klimat sprzyjający rozwojowi tej gałęzi przemysłu. Szczególne walory przyrodnicze prezentuje Dolny Śląsk, jeden z regionów o najdłuższych tradycjach winiarskich w Polsce. Zróżnicowana rzeźba terenu, z licznymi pagórkami i nawarstwiającymi się skałami, pozwala na uprawę wielu odmian winorośli, ze szczególnym uwzględnieniem popularnych, wysokiej jakości szczepów Vitis vinifera. Województwo dolnośląskie pełne jest wyjątkowych i urokliwych miejsc, o czym możesz się przekonać, przemierzając Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, jedyny w Polsce szlak turystyczny, który łączy tradycyjne winnice z browarami rzemieślniczymi. Ta nietypowa inicjatywa pozwala odkryć region z nieco innej strony. W końcu liczy się nie tylko przemysł!

Hotel Niemcza Wino&Spa – noclegi z winnicą w tle

O wielkim znaczeniu enoturystyki dla regionu dolnośląskiego możesz przekonać się w Hotelu Niemcza Wino&Spa. To prawdziwe winne sanktuarium, w którym odpoczniesz od zgiełku wielkiego miasta – malownicze położenie u stóp Gór Sowich i klimatyczny park ze starodrzewem pozwolą zregenerować siły i zapomnieć o codziennych troskach. O terapeutycznym działaniu przyrody dowiesz się również w pobliskiej Winnicy Niemczańskiej. Stworzona przez pięciu przyjaciół w 2017 roku, nie tylko dostarcza doskonałe wina do hotelowej restauracji Dobry Rocznik, ale pozwala poznać tajemnice sukcesu win z Dolnego Śląska. Co więcej, wina niemczańskie stanowią bazę dla usług pielęgnacyjnych w Winnym Staccato. Dzięki temu poznasz smak winnego spa! Strefa wellness hotelu zapewnia błogi relaks dla ciała i zmysłów – zawarte w winie polifenole zwalczają wolne rodniki, hamują proces starzenia się skóry i hamują rozwój tkanki tłuszczowej. Kąpiele, masaże, zabiegi nawilżające i regenerujące - prawdziwa moc zaklęta jest w winie!

 

noclegi-z-winem


Natura, ciekawość, przygoda – polska winnica zapewnia moc atrakcji dla każdego! To nie tylko degustacje lokalnych przysmaków, ale przede wszystkim niekończące się opowieści o szalonych wizjach, pasjach i ciężkiej pracy w cieniu winorośli. Nieważne, czy planujesz romantyczny wyjazd we dwoje, czy rodzinne wakacje – hotel Niemcza Wino&Spa spełni Twoje marzenia o prawdziwym wypoczynku na łonie natury! Zaplanuj wakacje poza utartym szlakiem i rozpocznij przygodę z polskim winem. Czekamy na Ciebie z otwartymi ramionami!

 

 

 

Oświadczam, że ukończyłem 18 lat

Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM